Osobnosti regionu

Význační představitelé ŽNO

Julius Lichtwitz

Julius Lichtwitz od roku 1868 začal výstavbu nového pivovaru - Na Štolách (dnes Březinova čp. 250) u řeky Staříč. (Bierlagerkellers, 1870- pivovarský provoz, 1874 - sladovna, 1876 - stodola ...). V roce 1920 (?) pivovar prodal, fungoval dále pod názvem Tempus. V 30. letech 20.století vystupoval jako majetek Nordmähr. Brauerei- und Malzfabrik A.G., Hannsdorfer Bierdepot Freiwaldau ( tedy již jen pobočka hanušovického pivovaru - stáčírna). Později doklady hovoří o tom, že se v budově čp. 250 vyráběly gumové rohožky HEPA (dr. Leo Pawlovski, 1934), či skladovalo ovoce (August Fiala, 1941). Po znárodnění 1945 byla většina budov postupně zbourána, přestavěna. Hlavní budova pivovaru v roce 2002 existovala - jako pekárna.

Rodina Lichtwitz po Mnichovu 1938 odešla z Jeseníka do vesnice u Olomouce. Odtud byli v průběhu války deportováni do Terezína. Zbyl po nich dřevěný cestovní kufr s osobními věcmi, který nám byl předán do synagogy.

rabín Dr. David Rudolfer

Byl jediným synem posledního osoblažského rabína Mosese Rudolfera. O jeho studiu a prvním působišti nic podrobnějšího nevíme. Doložen je až v letech 1904-1906 jako rabín ve městě Amstten na západě Dolních Rakous, následující dva roky pak působil jako rabín v Kojetíně. Po odchodu A. Anschiowitze do důchodu nastoupil v září 1907 jako rabín v Krnově. Pravděpodobně na podzim roku 1938 opustil Krnov a usadil se v Brně. Odkud byl v březnu 1942 deportován do Terezína,, kde 14. Září roku zemřel.

Nástup nacismu zasáhl postupně židy ve všech oblastech života.

rabín Anselm Anschlowitz

První rabín novodobé židovské obce Krnov. Působil zde od roku 1872. Roku 1907 odešel do penze. Pohřeben je na krnovském židovském hřbitově, jeho náhrobek však nezachoval. Z dochované fotografie je patrný nápis na náhrobku. Rabín Anselm, Anschlowitz, zemřel 16.3.1911 v 75. roce života. Vděční žáci a žákyně věnují pomník svému nezapomenutelnému učiteli a příteli.

Max Weiss

nar. 26.2 1884 - zem. 18.5. 1939

V roce 1394 koupil zámek v Bílé Vodě spolu s dalšími nemovitostmi a rozsáhlými lesy bohatý vratislavský židovský obchodník s realitami Max Weiss. Investice do byla výhodná, neboť předchozím majitelům zlomila vaz hospodářská krize. Max Weiss chtěl přestěhováním do Československa uniknout před perzekucí v nacistickém Německu. Požádal o státní občanství a konvertoval ke křesťanství, tragickému osudu však neunikl.

Židovská menšina je obohacujícím, kulturně zajímavým a inspirativním prvkem celé společnosti.